Overview
Specification
A030FL01 V2

A030FL01 V2 Basic Information
| Panel Model | A030FL01 V2 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| A030FL01 V2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A030FL01 V.2 |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 80 °C |
| Remarks | FPC length 34mm |
A030FL01 V2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 186 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0455×0.1365 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1365×0.1365 mm (H×V) |
| Weight | 22.2g (Typ.) |
| Active Area | 65.52×37.128 mm (H×V) |
| Bezel Area | 68.12×39.73 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.12×43.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.45±0.2 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (8 pcs) on up & down side brackets |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A030FL01 V2 Optical Features
| Display Mode | ATR-MVA, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 15/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | Y |
A030FL01 V2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
A030FL01 V2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 12.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20/22mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
A030FL01 V2 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VDDIO) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 10-5602-070-000-829, Pitch:0.4 mm, Pin:70 pins |
